piątek, 25 grudnia 2009

Zmiany w NTFS

Każdy powinien sobie zdawać sprawę z tego jak zmieniają się uprawnienia NTFS przenoszonych lub kopiowanych plików folderów. Jak się okazuje sprawa nie jest tak oczywista jak by się zdawało.
Zacznijmy od rachunku sumienia: czy na pewno wiemy jak zmienią się uprawnienia całego folderu gdy przeniesiemy go do innego katalogu na inny wolumen? Przpomnijmy sobie jak to wyglądało:
Kopiowanie (pliku lub folderu) w obrębie tego samego woluminu - kopiowane zasoby dziedziczą uprawnienia z nowego miejca (z nadrzędnego katalogu).
Kopiowanie (pliku lub folderu) na inny wolumin - kopiowane zasoby dziedziczą uprawnienia z nowego miejca (z nadrzędnego katalogu) - czyli jak poprzednio.
Przenoszenie (pliku lub folderu) na inny wolumin - podobnie jak poprzednio, czyli dziedziczy z obiektu nadrzędnego.
Przenoszenie (pliku lub folderu) w ramach tego samego woluminu - przenoszone zasoby NIE DZIEDZIZĄ uprawnień z obiektu nadrzędnego (pozostawia swoje oryginalne).

Tak przynajmniej było do niedawna. Jak się okazuje, pewne istotne zmiany wprowadzono już w Windows Vista (czyli dotyczyć będzie również Windows 7 oraz Windows 2008 Server) i zmiany te są konsekwentnie kontynuowane, więc zdecywanie warto się z nimi zaprzyjaźnić.
Zmiana może z goła wyglądać banalnie, jednak nieznanomość tych nowych reguł może mieć poważne następstwa. Obecnie wszystkie operacje na plikach i foldeach powodują dziedziczenie uprawnień z obiektu nadrzędnego. Można powiedzieć, że teraz jest prościej a co ważniejsze będzie proste do zapamiętania.
Pamiętajmy więc :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz