piątek, 23 kwietnia 2010

Naprawa MBR w Windows 7

Ostatnio wielu użytkowników trapi problem uszkodzonego lub nadpisanego MBR – zwłaszcza w systemie Windows 7, gdzie to wszystko troszkę inaczej się naprawia niż do tej pory. Kiedy możemy popsuć MBRa? Np. instalując starszy system operacyjny (niż Windows 7) na drugiej partycji lub np. instalując na innej partycji którąkolwiek z dystrybucji Linux’a. MBR może zostać także uszkodzony przez działanie wirusów lub przy problemach z zasilaniem, gdy niewłaściwe zamknięcie systemu może wygenerować wiele problemów.


Jak więc naprawia się MBR w Windows 7? Można powiedzieć, że w końcu banalnie. Wystarczy wystartować z płytki bootowalnej Windows 7:

Wybieramy swoje lokale (chociaż jest to bez znaczenia, bo wszystko i tak dokonamy myszką):

A tu wybieramy opcję „Repair your computer”

System wyszuka zainstalowane systemy i zaproponuje naprawę właściwego systemu. Gdyby dysków nie było widać, to jest to miejsce, gdzie trzeba podać stosowne sterowniki kontrolera dysków twardych.

A to jest już najważniejsze okno, z którego wybieramy pierwszą opcję – to ona jest odpowiedzialna za automatyczne sprawdzenie i naprawienie problemów związanych ze startem systemu Windows 7.

I to wszystko :)

5 komentarzy:

 1. świetnie opisane:) dzięki za instrukcje:)

  OdpowiedzUsuń
 2. a jak podaje że nie jest w stanie naprwić, to co wówczas?

  OdpowiedzUsuń
 3. To zapewne masz poważny problem - z reguły z powierzchnią dysku. Sprawdź go w innym komputerze skanując całą powierzchię, czy nie pojawiły się bad-sector'y.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak wejsc w to okno gdzie bedzie repair? Chodzi mi o 1 obrazek. Press any key...

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam problem z ta plyta bootwalna, nie potrafie jej zrobic, moze mi ja ktos zauploudowac?Zebym mogl pobrac i wrzucic na plyte.

  OdpowiedzUsuń