czwartek, 22 kwietnia 2010

Narzędzia migracji do MS SQL

Rozwiązania darmowe coraz mocniej tracą na swojej popularności – zwłaszcza w środowiskach biznesowych, gdzie zaufanie do nich ustawicznie maleje. Nie zamierzam się jednak roztrząsać nad czynnikami, które determinują te trendy. Skupię się wyłącznie na ścieżce jaką trzeba przebyć z rozwiązań darmowych (lub open source) do rozwiązań komercyjnych. Oczywiście nie ma złotego środka i gotowej ścieżki migracji – to w dużej mierze zależy od tego „skąd idziemy dokąd”.


Waszą uwagę chciałbym więc dziś zwrócić na pomocne narzędzia, które rozwijane są w Microsoft od kilku lat i co ważniejsze, mają coraz szersze zastosowanie. Mowa o narzędziach migrujących inne bazy danych do Microsoft SQL 2008. A co z poprzednimi wersjami SQL? Jest zaledwie jedno narzędzie do MS SQL 2005, ale o tym poniżej w zestawieniu.

Jakie więc mamy możliwości (strona projektu)?

Z Oracle do MS SQL 2008 (link do narzędzia).

Z MySQL do MS SQL 2008 (link do narzędzia) - o tyle ważne narzędzie, że ręczna migracja zawsze wymagała masakrycznie wielu skryptów poprawiających dane niemal w „locie”.

Z Sybase do MS SQL 2008 (link do narzędzia) – nowość.

Z MS Access do MS SQL 2008 (link do narzędzia) – może te migracje nie należały do trudnych, jednak widać, że można było coś jeszcze poprawić w tym temacie.

I na koniec narzędzie dla MS SQL 2005:

Z MySQL do MS SQL 2005 (link do narzędzia) – super, że Microsoft udostępnił takie narzędzie, bo jest to jednak najczęstsza droga migracji a nadal wiele firm korzysta z MS SQL 2005.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz