piątek, 15 stycznia 2010

Wiele systemów na jednym komputerze (Windows 7)

Nowy Windows 7 wszedł już na dobre i będziemy z nim się stykać coraz częściej. Czas więc przyjrzeć się serii nowości, które wpłyną na to jak sprawnie będziemy się poruszać w nowym systemie. Na początek zajmijmy się edycją menu sekwencji startowej systemu.


W większości przypadków mamy jeden system operacyjny na jeden komputer, więc nie ma potrzeby zmieniania opcji startowych systemu. Sytuacja jednak może zmienić się, gdy mamy więcej niż jeden system zainstalowany na komputera (w charakterze mulit-boot). Faktem jest, że jeżeli zachowamy kolejność instalacji (np. Windows XP a potem Windows 7) to system sam poustawia menu i nie trzeba będzie nic zmieniać. Są jednak sytuacje, gdy zmiany w konfiguracji należy wykonać (często będą to drobne zmiany) – wtedy możemy zderzyć się z nowością: nie ma już znanego z poprzednich systemów pliku BOOT.INI, który edytowaliśmy niemal każdym edytorem tekstowym (był to plik tekstowy). Teraz to się zmieniło i struktura plików startu jest zupełnie inna. Nie wdając się jednak w ich opis warto zaznaczyć, że obecnie nie podejmujemy się edytowania ich „na żywca”.

Do zarządzania menu startowym służy obecnie program uruchamiany z linii poleceń: BCDEDIT. Aby poznać jego wszystkie opcje wystarczy wpisać bcdedit /? – większość opcje zapewne nigdy nie użyjemy, dlatego warto skupić się tylko na tych najpotrzebniejszych opcjach: czyli edycji menu.

Dla przykładu: zmieniamy opis naszego systemu operacyjnego w menu startowym (np. z „Windows 7” na „Windows 7 produkcyjny”). Uruchamiamy ten system i w linii poleceń uruchomionej jako administrator (cmd):

Bcdedit /set description „Windows 7 produkcyjny”

Restartujemy komputer I sprawdzamy, czy udało nam się zmienić nazwę w menu.

Jak pewnie zauważyliście nie ma jako takiego narzędzia wizualnego do edycji tych opcji. Część opcji startowych jednak nadal możemy zmieniać w strefie „Startup And Recovery” (Uruchamianie i Odzyskiwanie). Mamy tu możliwość ustawienia, która pozycja z menu powinna być domyślna, jaki czas oczekiwania na wybór opcji (dla ciekawostki wartość podawana jest sekundach i może być z zakresu od 0 do 999, gdzie 0 oznacza, że menu się nie pojawia) itd. Zmiany tu poczynione są automatycznie zapisywane w plikach BCD.

Szczęśliwie są narzędzia firm trzecich, które oferują graficzny edytor ustawień BCD. Wymienię tylko dwa przykłady (bo przybywa ich): EasyBCD (NeoSmart Technologies) oraz VistaBootPro (vistabootpro.org).

Pozostaje jeszcze jeden poważny aspekt. Jak przywrócić BOOT-loader po deinstalacji Windows 7 (np. przywrócenie BOOT-loader’a Windows XP)? Najłatwiej będzie uczynić to tym samym narzędziem. Uruchamiamy z płyty DVD Windows 7:

D:\boot\bootsect.exe /nt52 all (lub inna litera dysku, w zależności gdzie jest napęd CD/DVD)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz