niedziela, 17 stycznia 2010

Jak uruchomić program na konretnym CPU?

Procesory wielordzeniowe są już standardem i wiele komputerów czy notebooków dysponuje przynajmniej dwoma rdzeniami. Co to oznacza? Oznacza to, że fizycznie mamy do dyspozycji dwa procesory! Rozwiązania, które kiedyś były dedykowane tylko dla dużych serwerów zawitały więc pod nasze domowe strzechy. Co to jednak nam daje? Teoretycznie to, że dwa procesory mogą zrobić dwa razy tyle co jeden. W praktyce jednak tak nie jest. Jest jednak sposób aby wykorzystać ich moc obliczeniową poprzez ręczne sterowanie: możemy zadecydować, który z programów korzysta z jakiego procesora. Jest to o tyle istotne, że jeśli jest to proces poboczny (chodzący w tle lub niekoniecznie dla nas ważny) można ustawić, aby korzystał tylko z jednego procesora a nie dwóch (tudzież wszystkich) jak to jest ustawiane domyślnie(!).

Dla przykładu moglibyśmy chcieć aby Skype pracował tylko na jednym procku i nie zajmował głowy swoimi sprawami innego (tudzież innych – w końcu Core Quad też staje się już standardem!).

Czas więc powiedzieć jak to zrobić. Po pierwsze proces/program musi być już uruchomiony. Przechodzimy do Task Manager’a (Menedżer zadań Windows) do zakładki Processes (Procesy), odnajdujemy go (np. Skype.exe), klikamy prawą myszą w niego i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Set Affinity (Ustaw Koligację). Reszta jest już intuicyjna :))

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz