poniedziałek, 4 stycznia 2010

Klonowanie dysków

Temat wiecznie gorący i nieśmiertelny – nawet teraz, gdy narzędzia obrazowania systemu posiada w sobie Windows 7. Wiele narzędzi to można wymieniać i wiele zachwalać a nawet spierać się, który z nich jest lepszy – to już jest tak troszkę jak z samochodami ;))

Ten post będzie więc jedynie nowym pomysłem na to jak można poradzić sobie z tematem klonowania dysków/systemów operacyjnych. Jest o tyle wygodny, że zadziała również przy systemach serwerowych (! Czego np. personalny Ghost nie potrafi !). Wadą na pewno (jak dla mnie) jest to, że program działa w subśrodowisku Linux’a, a więc nasz (na przykład) serwer musi być wyłączony i odpalony z bootowalnej płytki CD lub Pendrive’a (jest tu kilka możliwości).

Mowa o Clonezilla. Soft może zostać użyty nie tylko jako narzędzie do przenoszenia systemów na nowe dyski, ale także jako narzędzia do backupu off-line’owego na zapasowe dyski – wtedy odzyskanie systemu trwa dosłownie kilka minut (wymiana dysku!). To ogromna zaleta, gdy ktoś posiada procedurę Disaster Recovery o bardzo krótkim czasie przywrócenia serwera do stanu on-line.

Na co pozwala system? Oto skrócona lista:
  • Zarchiwizować system do obrazu
  • Odzyskać system z obrazu
  • Klonować dyski
  • Przygotować automatyczne CD (lub Pendrive) odzyskujące system
  • Możemy załadować specyficzny sterownik do startującej instalacji Clonezilla, aby mogła obsłużyć niestandardowy sprzęt
  • Możemy przygotować nienadzorowane zadania dla Clonezilla a nawet je zdalnie monitorować(!) 
Gorąco polecam Waszej uwadze, oto link do strony producenta (dokładnie do dokumentacji): http://clonezilla.org/clonezilla-live/doc/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz