niedziela, 28 marca 2010

Pierwsze problemy z Windows Live Mail

Od pewnego czasu walczyłem z programem Windows Live Mail. Ponieważ było to na komputerze domowym to jakoś nie śpieszyło mi sie z rozwiązaniem tematu, zwłaszcza, że rozwiązanie na pierwsze oko nie było takie ozcywiste. Zacznijmy więc od komunikatów jakie zgłaszał program:
Nie można uruchomić programu Poczta usługi Windows Live. Zamykanie programu Poczta usługi Windows Live. Kalendarz zawiera uszkodzone dane, które wymuszają zamknięcie programu Poczta usługi Windows Live. (0x8E5E0408)
Wersja Angielska:
Windows Live Mail could not be started. Closing Windows Live Mail. Your calendar contains corrupt data that is forcing Windows Live Mail to close. (0x80040154)
Ten numer w nawiasie bardzo często się zmienia, więc nie można w tym przypadku mocno do niego się przywiązywać(!). Zacznijmy od rozwiązań, na jakie trafiłem, podczas przeszukiwania zasobów internetowych:
  1. Instalacja naprawcza usługi Windows Live (poprzez Dodaj/Usuń programy - jest tam opcja naprawiania programu).
  2. Wyłączenie synchronizacji kalendarzy z usługi Windows Live (jeśli korzysta się z integracjiz Windows Live).
  3. Usunięcie katalogu Calendar z drzewa tzw. mail-store'a.
  4. Uruchomić Windows Live Mail z uprawnieniami admina, potem normalnie, restart i powinno być ok (brzmi jak odprawianie czarów - ale ponoć komuś to zadziałało!).
Ciekawostką jest to, że nikt nie dotknął tematu odzyskiwania z backup, jakie ponoć wykonuje sam program (mi to też się nie udało!). W moim przypadku jednak nic nie zadziałało. Musiałem więc opracować swoje właśne rozwiązanie. Oto one:

Sprawdź poprawność uprawnień katalogu, w którym znajduje się mail-store (standardowo w: C:\Users\\AppData\Local\Microsoft\Windows Live Mail). U mnie było na innym dysku i znowu (bo już kiedyś podobne zdarzenie miałem) okazało się, że rozjechały się uprawnienia do tego katalogu, z którego korzystał użytkownik nie będący adminem.
Aby to dobrze przeprowadzić, przejąłem na właśność całe drzewo katalogu a następnie nadałem odpowiednie uprawnienia - zadziałało od ręki!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz