niedziela, 13 marca 2011

Serwisy w systemie

Pracując z systemem Windows zawsze mamy odwieczny problem – jak nazywa się pełna nazwa serwisu, bazując na krótkiej lub odwrotnie. Jest to istotne zwłaszcza, gdy musimy zatrzymać lub uruchomić dany serwis. Oczywiście wszystkie serwisy opisane są w rejestrach (HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services), ale nie jest to wygodne przeglądanie – jest łatwiejsza metoda. Wystarczy wpisać polecenie w linii poleceń:
sc query

W wyniku tego polecenia otrzymamy dokładny wypis nie tylko nazw ale i konfiguracji serwisów. Wynik tego zapytania warto przelać do dodatkowego pliku tekstowego – będzie w tedy dużo łatwiej znaleźć interesujący nasz serwis. Oto fragment takiego wyniku:

SERVICE_NAME: WSearch
DISPLAY_NAME: Windows Search
TYPE : 10 WIN32_OWN_PROCESS
STATE : 4 RUNNING
(STOPPABLE, NOT_PAUSABLE, ACCEPTS_SHUTDOWN)
WIN32_EXIT_CODE : 0 (0x0)
SERVICE_EXIT_CODE : 0 (0x0)
CHECKPOINT : 0x0
WAIT_HINT : 0x0

SERVICE_NAME: wuauserv
DISPLAY_NAME: Windows Update
TYPE : 20 WIN32_SHARE_PROCESS
STATE : 4 RUNNING
(STOPPABLE, NOT_PAUSABLE, ACCEPTS_PRESHUTDOWN)
WIN32_EXIT_CODE : 0 (0x0)
SERVICE_EXIT_CODE : 0 (0x0)
CHECKPOINT : 0x0
WAIT_HINT : 0x0

SERVICE_NAME: wudfsvc
DISPLAY_NAME: Windows Driver Foundation - User-mode Driver Framework
TYPE : 20 WIN32_SHARE_PROCESS
STATE : 4 RUNNING
(NOT_STOPPABLE, NOT_PAUSABLE, IGNORES_SHUTDOWN)
WIN32_EXIT_CODE : 0 (0x0)
SERVICE_EXIT_CODE : 0 (0x0)
CHECKPOINT : 0x0
WAIT_HINT : 0x0

Harmonogram zadań a budzenie komputera

Pewnie nie wielu wie, że komputer może automatycznie się uruchomić o określonej porze dnia lub nawet w określony dzień. Oczywiście nie mówię tu o funkcjach BIOS, które od pewnego czasu mają taką opcję – te są bardzo niewygodne, bo w większości przypadków wymagają wejścia do BIOS aby ustawić żądanych czas uruchomienia.
Mowa tu o nowych właściwościach systemu Windows 7 (lub nawet Vista). Załatwia to nowy Harmonogram Zadań (pasek Startu, Akcesoria, Narzędzia Systemowe). Wśród opcji, na zakładce Warunki, mamy do dyspozycji taką opcję jak: Wznów pracę komputera, aby uruchomić to zadanie:



Oczywiście jest jeden mały haczyk: zadanie zadziała tylko wtedy gdy komputer będzie w stanie uśpienia.
Gdy już poustawiamy więcej niż jedno zadanie, które budzi komputer, to po kilku dniach często zadamy sobie pytanie: a jak sprawdzić, które zadania zawierają takie „budziki” lub ew. jak sprawdzić, czy w ogóle są aktywne jakieś „budziki”? Najłatwiej tak:
powercfg –waketimers

To jak już nam tak dobrze idzie, to jeszcze jedna mała pomoc na temat budzenia maszyny: jak sprawdzić, które z urządzeń mogą obudzić z uśpienia:
powercfg -devicequery wake_armed

W wyniku tego polecenia otrzymamy listę urządzeń, przy pomocy których możemy obudzić maszynę.

Czyszczenie po nowym SP1

Jesteśmy już po premierze SP1 do Windows 7 oraz do Windows 2008 R2. Duża część ma już zainstalowaną aktualizację. Nie należy ona (jak to bywa z SP) do małych, więc i po instalacji ubędzie nam miejsca na dysku nawet powyżej 1GB. Dla tych, którzy cierpią na chroniczny brak miejsca na dysku alternatywą może być pozbycie się plików, które tworzy na wszelki wypadek SP1. Jak to zrobić? Oto komenda:

dism /online /cleanup-image /spsuperseded

Oczywiście nie trzeba przypominać, że operacja jest nieodwracalna. Co więcej – usunięcie tych plików uniemożliwi nam poprawne odinstalowanie SP1, gdybyśmy się zdecydowali na taki krok.
Dodać jeszcze należy, że operacja to może zająć od kilku do nawet kilkunastu minut – w zależności od mocy naszego komputera.