niedziela, 13 marca 2011

Harmonogram zadań a budzenie komputera

Pewnie nie wielu wie, że komputer może automatycznie się uruchomić o określonej porze dnia lub nawet w określony dzień. Oczywiście nie mówię tu o funkcjach BIOS, które od pewnego czasu mają taką opcję – te są bardzo niewygodne, bo w większości przypadków wymagają wejścia do BIOS aby ustawić żądanych czas uruchomienia.
Mowa tu o nowych właściwościach systemu Windows 7 (lub nawet Vista). Załatwia to nowy Harmonogram Zadań (pasek Startu, Akcesoria, Narzędzia Systemowe). Wśród opcji, na zakładce Warunki, mamy do dyspozycji taką opcję jak: Wznów pracę komputera, aby uruchomić to zadanie:Oczywiście jest jeden mały haczyk: zadanie zadziała tylko wtedy gdy komputer będzie w stanie uśpienia.
Gdy już poustawiamy więcej niż jedno zadanie, które budzi komputer, to po kilku dniach często zadamy sobie pytanie: a jak sprawdzić, które zadania zawierają takie „budziki” lub ew. jak sprawdzić, czy w ogóle są aktywne jakieś „budziki”? Najłatwiej tak:
powercfg –waketimers

To jak już nam tak dobrze idzie, to jeszcze jedna mała pomoc na temat budzenia maszyny: jak sprawdzić, które z urządzeń mogą obudzić z uśpienia:
powercfg -devicequery wake_armed

W wyniku tego polecenia otrzymamy listę urządzeń, przy pomocy których możemy obudzić maszynę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz