czwartek, 12 maja 2011

PickPick - czyli zdejmowanie screenshotów

Nasz kolega postanowił także przyczynić się do rozwoju tej przestrzeni życia informatycznego i przygotował szybki artykulik o ciekawym programie do zrzucania ekranu. Oto treść właściwa:

Program PickPick (http://www.picpick.org/) służy do przechwytywania dowolnej części ekranu i jest darmowy do zastosowań niekomercyjnych.W pełni Kompatybilny z systemem Windows 7 - edycja "zrzutów" następuje w edytorze bliźniaczo podobnym do "Windowsowego Painta".

Dostępnych jest 27 tłumaczeń oczywiście z polskim włącznie.
Wspiera tryb dwumonitorowy; pozwala na zapis w formatach .bmp, .jpg, .png, .gif,; przydziela automatycznie nazwę pliku z możliwością dowolnej konfiguracji; pozwala na automatyczne zapisywanie pliku z możliwością wysyłki pliku za pośrednictwem protokołu FTP; posiada też możliwość konfiguracji skrótów klawiszowych pozwalających "zrzucić" ekran lub jego część na 8 sposobów oraz inne funkcje dla „koneserów”.

Jedynym mankamentem pozostaje brak możliwości wyboru rozdzielczości „zrzutu” – zapamiętywane pliki są w rozdzielczości 96dpi.

Mnogość funkcji a jednocześnie przejrzystość konfiguracji powoduje iż, z wielu przeze mnie przetestowanych, stawiam go na 1 miejscu.

piątek, 6 maja 2011

Zablokowane pliki

Jest wiele narzędzi do pracy z zablokowanymi plikami – część z nich pochodzi ze „stajni” SysInternals. Warto jednak zwrócić uwagę na inny produkt – dużo prostszy i przejrzysty, skupiający się wyłącznie na tym problemie.
Program nazywa się EMCO UnLock IT – jest darmowy. Działa bardzo intuicyjnie: wskazujemy zablokowany plik a aplikacja wskaże nam „winowajcę”.


Tak zlokalizowaną blokadę program pozwala nam także zdjąć. Przy zdejmowaniu blokady jednak zastanówmy się czy na pewno musimy to robić – takie operację mogą mieć poważne następstwa w użytkowaniu takiego pliku.

Czy używam Outlook’a 32-bitowego czy 64-bitowego?

Pakiet Office 64-bitowy stał się faktem. Okazuje się jednak, że nie jest on tak jednoznacznie oznaczony. Jak więc poznać czy zainstalowana wersja to 64-bitowa czy 32-bitowa? Póki co do sprawdzenia w rejestrach. Odpowiada za to zmienna „Bitness” w kluczu:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Office\14.0\Outlook

Jeśli jej wartość to x86 – 32-bitowy.
Jeśli jej wartość to x64 – 64-bitowy.

Upgrade z Windows 7 Pro do Windows 7 Enterprise

W systemie Windows 7 dostępna jest usługa Windows Anytime Upgrade, które pozwala podnieść aktualną wersję do wyższej. Jednak zmiany te można dokonywać w ramach tych wersji, które znajdują się płytce systemu OEM, czyli Starter, Home, Basic, Home Premium, Professional i Ultimate. Na płytce OEM nie ma natomiast wersji Enterprise – ta dostępna jest tylko poprzez licencje grupowe. Oznacza to, że nie ma łatwej możliwości podniesienia wersji Windows 7 do wersji Enterprise – wymagana jest nowa instalacja. Wprawdzie możemy posłużyć się USMT (User State Migration Toolkit), ale jakby na to nie patrzeć czeka nas dużo pracy.

Swoją drogą dziwne, że Microsoft nie udostępnił takiej ścieżki podniesienia wersji systemu – w końcu kupując dość drogie licencje Enterprise, chciałoby się mieć już nieco prostsze rozwiązania, zwłaszcza że dotyczyć będą z reguły wielu komputerów.