piątek, 4 listopada 2011


Dziś ciąg dalszy zmian, które zaszły w Task Manager'a Windows 8 – jako, że ilość zmian jest imponująca. Dodajmy, że poprzednio dotknęliśmy tylko pierwszej zakładki Task Manager’a.

Zaczynamy więc od zakładki „Wydajność” (Performance). Tu mamy zrekonstruowaną na nowo graficzną wizualizację dostępności zasobów naszego komputera. Zostały one podzielone na:
- procesor (CPU)
- pamięć (memory)
- dysk (podzielony na partycje)
- sieć (podzielone na karty sieciowe)
Popatrzmy na początek na informacje z grupy CPU: tu znajdziemy nie tylko odnowioną graficzną reprezentację obciążenia procesora ale także bardzo szczegółowe informacje na temat naszego procesora (-ów):
- dokładna nazwa,
- kod procesora,
- częstotliwość (również tę maksymalną),
- informacje o ilości procesorów fizycznych, logicznych,
- specyfikacja pamięci L1, L2,
- tzw. uptime (długość pracy systemu bez restartu).
Do tych informacji należy dodać podsumowanie składające się z:
- ilość procesów pracujących w systemie,
- ilość wątków,
- ilość dowiązań.
Fantastyczne centrum informacji nie tylko o tym co się dzieje z procesorem ale także kompendium na temat zainstalowanego CPU – już nie trzeba mocno szukać tych informacji.


Kolejną porcją informacji jest zestawienie parametrów pamięci systemowej: w rozbiciu na pamięć fizyczną i na pamięć wirtualną. W końcu informacje te są czytelne dla każdego – wystarczy tylko spojrzeć:



Podobnie jest z wizualizacją pracy dysku – wyciągnięte są dwa najważniejsze liczniki (active time oraz disk transfer rate), które zostały ładnie zwizualizowane. To pozawala (w końcu!) łatwo trafić do tak istotnych informacji jak obciążenie dysku. Wśród dodatkowych informacji znajdziemy tu jeszcze:
- średni czas odpowiedzi (doskonały licznik pokazujący szybkość odpowiedzi dysku),
- szybkość czytania/zapisu,
- informacja o interfejsie wykorzystywanym w dysku (ATA/SATA),
- wielkość dysku, na ile sformatowano,
- czy jest to dysk systemowy,
- czy na tym dysku jest plik wymiany:


I ostatnią informację z tej zakładki jest informacja o sieci. Tu znajdziemy przede wszystkim dokładną nazwę karty sieciowej, adres IPv4, IPv6, grupa robocza/domena, w której pracuje system oraz chwilowe liczniki wysłanych i odebranych danych (Kbps).



Kolejną nową funkcją Task Manager’a jest historia dotycząca używanych aplikacji. System wrzuca nam zainstalowane aplikacje w jedną listę i sumuje kilka istotnych liczników:
- czas pracy aplikacji (liczona jako CPU Time)
- ilość danych „przepchniętych” przez sieć (MB)
- Tiles (MB) – jeszcze nie jestem pewien co to zlicza – być może chodzi o użycie pamięci?
Bardzo sprytny system potrafiący ocenić, czy nie tracimy z byt dużo czasu na zabawę zamiast na pracę :)



Kolejna zakładka to rozszerzenie informacji o działających procesach w systemie – zostały jedynie wyfiltrowane wg tych, które zostały uruchomione w kontekście użytkownika lub uruchomione bezpośrednio przez niego. Tu również mamy do czynienia z przyjaznymi nazwami procesów:



I na koniec zostawiłem sobie zakładkę, której tez brakowało pod tzw. ręką: Startup – czyli lista aplikacji uruchamianych automatycznie po zalogowaniu użytkownika – całkiem pomocne :)



środa, 2 listopada 2011

Nowy Task Manager w Windows 8


Pierwszy rzut oka na Windows 8 mamy już za sobą. Jest trochę zmian i wszystkich nie zamierzam opisywać. Na uwagę jednak zasługuje nowy Task Manager. Po badaniach przeprowadzonych wśród użytkowników systemu Windows opracowano nieco wygodniejszy interfejs interakcji z użytkownikiem. Pierwszą istotną zmianą jest uproszczenie pierwszego widoki, który ogranicza się do listy programów z zaznaczeniem, czy przypadkiem któryś z nich nie przestał odpowiadać:



Z tego okna z pomocą przycisku „More details” możemy rozwinąć do widoku znanego nam z poprzednich wersji systemu:


To okno jednak zasługuje już na chwilę uwagi, bo jego funkcjonalność została w końcu solidnie rozbudowana. Proszę zwrócić uwagę na to jakimi wskaźnikami możemy się opierać analizując aplikację:
- CPU (to w zasadzie standard)
- Pamięć (to też w zasadzie standard)
- Obciążenie dysku (zasadniczo nowość, choć mieliśmy już podobne wskaźniki w nowym monitorze zasobów w Windows 7 – tu jest bardzo łatwo dostępna, bez szukania zbyt głęboko w systemie)
- Obciążenie sieci (podobnie jak wyżej – zasadniczo nowość)
Dodatkowym usprawnieniem nowego Task Managera jest formatowanie warunkowe kolorami znane już z nowych edycji produktu Excel, oto przykład:



Kolejną ciekawą opcją pomagającą zrozumieć co się dzieje u nas w systemie, jest podział programów na:
- aplikacje,
- procesy chodzące w tle,
- procesy systemowe:

Kolejną bardzo interesującą opcją jest grupowanie procesów pod aplikacja nadrzędną – bardzo wygodny sposób na zrozumienie, który proces skąd pochodzi:



Co więcej: teraz gdy nie znany jakiegoś procesu, można szybko wyszukać w internecie co to może być:



I na koniec nowość, która uszczęśliwi nie tylko administratorów: nazwy serwisów są teraz w postaci zrozumiałem (zamiast samego pliku EXE):



To tyle w telegraficznym skrócie. Więcej znajdzie tutaj.