środa, 2 listopada 2011

Nowy Task Manager w Windows 8


Pierwszy rzut oka na Windows 8 mamy już za sobą. Jest trochę zmian i wszystkich nie zamierzam opisywać. Na uwagę jednak zasługuje nowy Task Manager. Po badaniach przeprowadzonych wśród użytkowników systemu Windows opracowano nieco wygodniejszy interfejs interakcji z użytkownikiem. Pierwszą istotną zmianą jest uproszczenie pierwszego widoki, który ogranicza się do listy programów z zaznaczeniem, czy przypadkiem któryś z nich nie przestał odpowiadać:Z tego okna z pomocą przycisku „More details” możemy rozwinąć do widoku znanego nam z poprzednich wersji systemu:


To okno jednak zasługuje już na chwilę uwagi, bo jego funkcjonalność została w końcu solidnie rozbudowana. Proszę zwrócić uwagę na to jakimi wskaźnikami możemy się opierać analizując aplikację:
- CPU (to w zasadzie standard)
- Pamięć (to też w zasadzie standard)
- Obciążenie dysku (zasadniczo nowość, choć mieliśmy już podobne wskaźniki w nowym monitorze zasobów w Windows 7 – tu jest bardzo łatwo dostępna, bez szukania zbyt głęboko w systemie)
- Obciążenie sieci (podobnie jak wyżej – zasadniczo nowość)
Dodatkowym usprawnieniem nowego Task Managera jest formatowanie warunkowe kolorami znane już z nowych edycji produktu Excel, oto przykład:Kolejną ciekawą opcją pomagającą zrozumieć co się dzieje u nas w systemie, jest podział programów na:
- aplikacje,
- procesy chodzące w tle,
- procesy systemowe:

Kolejną bardzo interesującą opcją jest grupowanie procesów pod aplikacja nadrzędną – bardzo wygodny sposób na zrozumienie, który proces skąd pochodzi:Co więcej: teraz gdy nie znany jakiegoś procesu, można szybko wyszukać w internecie co to może być:I na koniec nowość, która uszczęśliwi nie tylko administratorów: nazwy serwisów są teraz w postaci zrozumiałem (zamiast samego pliku EXE):To tyle w telegraficznym skrócie. Więcej znajdzie tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz