niedziela, 9 października 2011

Instalacja SharePoint Foundation 2010

Tym razem troszkę o instalacji systemu Sharepoint Foundation 2010. Zasadniczo wygląda na to, że temat dość prosty, jednak od chwili pojawienia się SP1 do tego produktu nic nie jest już tak łatwe i oczywiste.

Problem nr 1:
Przystępując do instalacji produktu musimy na początku zainstalować tzw. "wymagane oprogramowanie" - czyli to wszystko, co będzie potrzebne dla systemu Sharepoint. Już na możemy spotkać się z problemem instalacyjnym, który kończy się niepowodzeniem instalacyjnym. Proces instalacyjny "wywala" się na instalacji poprawki KB976462 (dotyczy SP1 do Framework 3.0). Rozwiązanie jest zaskakująco proste: należy instalator uruchomić raz jeszcze i po problemie.

Problem nr 2:
Aby przejść do instalacji samego pakietu Sharepoint Foundation (tuż po poprzednim kroku) wymagany jest restart. Próba uruchomienia instalatora kończy się niesympatycznym błędem bez opisu, po ówczesnym męczeniu się nawet do kilku minut(!). Dopiero gdy wczytamy się mocno w logi to mamy informację, że są pakiety, które czekają na restart po instalacji. Więc pomimo tego, że poprzedni instalator nie chciał restartu to i tak musimy go wykonać.

Problem nr 3:
Abyśmy mogli tworzyć witryny wielojęzyczne należy zainstalować tzw. LagnuagePack, który nie jest składnikiem bazowej instalacji Sharepoint - należy o tym pamiętać i pobrać go oddzielnie.

Problem nr 4:
Instalacja SharePoint Foundation potrafi się zakończyć niepowodzeniem. Oczywiście produkt jako taki jest zainstalowany ale dostajemy komunikat, że nie wszystkie składniki zostały zainstalowane. Niestety instalator nie mówi jakie - tego musimy szukać w logu, który znajduje się w katalogu tymczasowym i zatytułowany jest "Microsoft Sharepoint Foundation...". Niestety log jest obszerny i czytanie go nie należy do przyjemnych - wystarczy sprawdzić jedynie, czy zainstalował się MS SQL - najpewniej nie i to będzie ten właściwy problem instalatora(!).

2 komentarze:

 1. W moim przypadku Instalacja w ogóle się nie rozpoczyna. Co prawda wyskakuje okienko powitalne:
  Z wieloczęsciowego menu wybiaram:

  Zainstaluj:
  Zainstaluj program SharePoint Foundation

  ale nie reaguje nawet...


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podaj więcej szczegółów, przejrzyj EventLog...

   Usuń