poniedziałek, 18 października 2010

SteadyState pod Windows 7 - czemu nie!

Kilka miesięcy temu pisałem o fantastycznym rozwiązaniu SteadyState (SteadyState – czyli jak chronić komputer przed rodzeństwem :)  ). Program pomagający ograniczyć uprawnienia użytkowników do tego stopnia, że mógł służyć nawet jako „kafejka internetowa”. Wymieniłem wiele zalet tego oprogramowania wytykając także wady – główną wadą był beznadziejny brak wsparcia dla Windows 7 (beznadziejny => bez nadziei na to wsparcie).


Microsoft jednak nie jest głuchy na wołanie swojego ludu – opracował dokumenty, które pomagają w osiągnięciu efektu SteadyState w oparciu tylko o grupy polis. Do dyspozycji mamy 3 dokumenty:

"Creating a Steady State by Using Microsoft Technologies"

"Group Policy Settings for Creating a Steady State"

"Windows SteadyState Reference Spreadsheet"


Ten ostatni dla przykładu podaje opcje dostępne w SteadyState i opisuje co jest możliwe do realizacji przy pomocy polis grupowych a co nie.

Drugi z dokumentów to bardzo obszerny dokument opisujący polisy grupowe w kontekście funkcjonalności SteadyState – zaledwie 64 strony (tak do równego informatycznego rachunku :) ).

Piewszy natomiast jest swoistym wprowadzeniem w temat i omówienie podstawowych elementów zabezpieczeń.

Generalnie jest to więc przejrzyście napisany poradnik korzystania z polis grupowych a także pokazujący praktyczne ich zastosowania – lektura obowiązkowa dla każdego administratora sieci :)

Miłej lektury!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz