sobota, 18 grudnia 2010

Wyzwalacza (triggers) rejestru zdarzeń

Ilu z nas wie, że możemy wyzwalać skrypty w chwili wystąpienia specyficznych zdarzeń systemowych? Od Visty (poprzez Windows 7 i Windows 2008) jest to bajecznie proste i może zaoszczędzić nam zbyt częstego zaglądania do logów lub ewentualnie (co mi się zdarzało wielokrotnie) wyczekiwanie na wystąpienie specyficznego i rzadkiego błędu (wcześniej były takie możliwości przy pomocy komendy eventtrigger.exe).
Oto szybki przepis na tworzenie takich triggerów:
 1. Otwórz Zarządzanie Komputerem i wybierz instancję zdarzenia , którego chcesz wykorzystać do działania wyzwalacza.

 1. Prawym przyciskiem na to zdarzenie i wybierz „Dołącz zadanie do tego zdarzenia…”
 2. Wpisz nazwę wyzwalacza i opis a następnie przyciśnij „Dalej”

 1. Tu wyświetla się informacja zdarzenia, na które zakładamy nasz wyzwalacz – jeśli wszystko się zgadza, to wybieramy „Dalej”
 2. W tym widoku mamy możliwość ustalenia zdarzenia, jakie ma nastąpić po wystąpieniu naszego event’u. Mamy tu możliwość uruchomienia programu lub skryptu, wysłania wiadomości (równie fantastyczna funkcja) lub wyświetlenie komunikatu na ekranie komputera.


 1. Po wybraniu stosownej opcji i wybrani „Dalej” dostajemy możliwość wyświetlenia szczegółów naszego wyzwalacza – tu dopiero dostajemy „bezlik” opcji:
  1. możliwość ustawienia uprawnień w jakich ma pracować wyzwalacz,
  2. dodać inne zdarzenia (events) do naszego wyzwalacza, dodać więcej akcji (aby np. mógł wysyłać maila i jednocześnie wyświetlać powiadomienie),
  3. określić dodatkowe warunki dla których wyzwalacza ma nie zadziałać,
  4. dalsze opcje związane z działaniem zadania,
  5. podgląd historii działania wyzwalacza


Gdzie umieszczane są nasze wyzwalacze? Szukajmy ich w Harnogramie Zadań => Biblioteka Harmonogramu Zadań => Zadania podglądu zdarzeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz