poniedziałek, 8 kwietnia 2013

Jak zmienić lokalizację plików KOFF

Każdy kto używa serwera pocztowego Kerio wie, że aby móc skonfigurować Outlook’a musi zainstalować stosowny dodatek, nazywany Kerio Konektor (mowa tu o KOFF). Nie służy on tylko do połączenia z serwerem, ale tworzy także dodatkową bazę danych, w których przechowuje dane z serwera. W ten sposób pomija mechanizm plików PST, które w starszych wersjach Outlook’a miały dość bolesne ograniczenie wielkości do 2GB – Kerio dzięki temu zabiegowi sprytnie omija ten problem. Plik danych Kerio po stronie klienta jest oparty na darmowej bazie danych Firebird w związku z czym po stronie Outlook’a nie ma żadnego mechanizmu konfiguracyjnego pozwalającego na zmianę lokalizacji pliki Kerio Konektora.

Niedogodność ta jest czasami kłopotliwa, bo plik domyślnie ląduje w profilu użytkownika, czyli z reguły na dysku systemowym. Czasami jednak chcemy odciążyć nasz pierwszy dysk i wtedy pojawia się dylemat: jak to zrobić? Okazuje się, że konfiguracja położenia tego pliku jest zaszyta w rejestrach i przy odrobinie klików można tę niedogodność zniwelować. Oto przepis.

Dla profili standardowych:

  • Odnajdź w rejestrze klucz „HKEY_CURRENT_USER\Software\Kerio\Outlook Connector (Offline Edition)” 
  • Stwórz klucz typu REG_SZ (REG_EXPAND_SZ) o nazwie „Cache Root Path” 
  • Jako wartość podaj nową ścieżkę położenia pliku Kerio Konektora (np. „E:\Kerio\Outlook Connector\”)

Należy pamiętać, że podana ścieżka musi być umieszczona na dysku lokalnym (UNC nie jest dozwolone!). Użytkownik musi mieć odpowiednie prawa do nowego katalogu (read/write/create/delete) i warto odciąć innych użytkowników od tego katalogu, aby mieć pewność, że nasza poczta nie wpadnie w niepowołane ręce. Warto na ten katalog także wyłączyć UAC (User Access Control).

Dla profili roaming’owych:

  • Odnajdź w rejestrze klucz „HKEY_CURRENT_USER\Software\Kerio\Outlook Connector (Offline Edition)” 
  • Stwórz klucz typu REG_DWORD o nazwie „Use Roaming Profile” i nadal mu wartość 1


Jeżeli Kerio Konektor znajdzie oba wyżej wymienione klucze wtedy pod uwagę weźmie tylko „Cache Root Path

:: Przygotowane z pomocą kolegi Tomasza ::

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz