piątek, 24 października 2014

Problem aktualizacji KB2949927

Dnia 16.10.2014 wyszła poprawka Microsoftu, która dodała informatykom troszkę dodatkowej roboty. Mowa o zwalonej (nie bójmy się tego słowa) aktualizacji oznaczonej KB2949927. Poprawka ta uszkodziła procedury hashowania SHA-2, sprawiając, że niektóre podsystemy przestają poprawnie funkcjonować. Błąd poprawki dotknął systemy Windows 2008 R2 Server oraz Windows 7.

Przykład:
Serwer pocztowy Kerio Connect zainstalowany na Windows 2008 R2 64-bit. Kerio połączony jest z AD, aby autoryzować użytkowników. Przy tej komunikacji jest wykorzystywany m.in. SHA-2. Po instalacji aktualizacji KB2949927 serwer nie potrafi poprawnie autoryzować użytkowników. Autoryzacje odbywają się raz na 7-10 razy lub zgłasza błąd ale pobiera pocztę (choć załączników już nie chce). Generalnie spory bałagan.
Poprawkę tę Microsoft po kilku dniach zablokował i jeśli ktoś instaluje aktualizacje z opóźnieniem (a jest to bardzo dobra metoda) to nie spotka się z tym problemem.

Jak odinstalować:
Na początku upewnijmy się, że łatka została zainstalowana szukając jej w „Historii zainstalowanych aktualizacji” (krok w gruncie rzeczy nie jest konieczny, ale pozwala zweryfikować, czy problemy które doświadczamy dotyczą właśnie tego problemu).
Aktualizacji tej nie zobaczymy w „Dodaj/usuń programy” więc należy odinstalować ją używając commandline’a:
Wusa /uninstall /KB:2949927

Po zakończeniu procesu deinstalacji system należy zrestartować. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz