środa, 2 sierpnia 2017

MS Security Essentials na WindowsServer 2012

Ostatnie działania hakerskie sprawiają wiele problemów i przykrości wielu użytkownikom i firmom, gdzie szyfrowane dane często są do odzyskania tylko poprzez odzysk z backupu. Wielu administratorów nie instaluje oprogramowania AV na serwerach - powodów jest wiele. Część z nich to obawa o stabilność serwera, dla części koszt takiej licencji jest wygórowany. Jeśli jednak już zostaniemy zaatakowani i trzeba sprawdzić serwer, to okazuje się, że darmowego i skutecznego oprogramowania (nawet w wersji Trial) jest jak na lekarstwo. Jak wtedy szybko się ratować?
Rozwiązaniem będzie instalacja Microsoft Security Essentials. Generalnie oprogramowanie to nie zostało przeznaczone na serwer, więc tak wprost nie da się tego zainstalować. Jest jednak metoda, aby to ominąć. Wystarczy zainstalować program z opcją "disableoslimit". Oto instrukcja:

  1. Pobierz MSE ze strony MS: http://windows.microsoft.com/en-us/windows/security-essentials-all-versions
  2. Prawym przyciskiem na pobrany plik wybierzmy Properties
  3. Na zakładce Compatibility wybierzmy kompatybilność z Windows 7 i zapiszmy nowe ustawienia.
  4. Następnie otwórzmy linię poleceń i przejdźmy do katalogu, gdzie pobraliśmy nasz plik instalacji.
  5. Wpiszmy komendę "mseinstall /disableoslimit" i zatwierdźmy enterem. 
Instalacja przebiega bezproblemowo. Skanowanie także działa bez zarzutu. Trzeba jednak pamiętać, że MSE nie został przewidziany na pracę serwerową, więc po zagaszeniu pożaru warto się go pozbyć. Deinstalacja tego programu jednak też jest nieco tricky - wymaga zmiany ścieżek do komendy deinstalacyjnej w rejestrze w drzewie Uninstall


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz