Dużo sie ostatnio mówi o tym, gdzie, kto i ile programuje. Główne spory z jakimi sie potkałem to głównie arena urządzeń mobilnych. Przyjrzyjmy się więc jak ta sytuacja wygląda na dzień dzisiejszy:
Widać więc wyraźnie jak wielkie zmiany w rynku prograstycznym wniósł niepozorny i budzący wiele kontrowersji iPad. Niezależnie jednak od nastrojów to on wyznacza nowe trendy i kierunki a tym samym określa Apple jako (znowu) wiodącego prym.
czwartek, 22 kwietnia 2010
Narzędzia migracji do MS SQL
Rozwiązania darmowe coraz mocniej tracą na swojej popularności – zwłaszcza w środowiskach biznesowych, gdzie zaufanie do nich ustawicznie maleje. Nie zamierzam się jednak roztrząsać nad czynnikami, które determinują te trendy. Skupię się wyłącznie na ścieżce jaką trzeba przebyć z rozwiązań darmowych (lub open source) do rozwiązań komercyjnych. Oczywiście nie ma złotego środka i gotowej ścieżki migracji – to w dużej mierze zależy od tego „skąd idziemy dokąd”.
Waszą uwagę chciałbym więc dziś zwrócić na pomocne narzędzia, które rozwijane są w Microsoft od kilku lat i co ważniejsze, mają coraz szersze zastosowanie. Mowa o narzędziach migrujących inne bazy danych do Microsoft SQL 2008. A co z poprzednimi wersjami SQL? Jest zaledwie jedno narzędzie do MS SQL 2005, ale o tym poniżej w zestawieniu.
Jakie więc mamy możliwości (strona projektu)?
Z Oracle do MS SQL 2008 (link do narzędzia).
Z MySQL do MS SQL 2008 (link do narzędzia) - o tyle ważne narzędzie, że ręczna migracja zawsze wymagała masakrycznie wielu skryptów poprawiających dane niemal w „locie”.
Z Sybase do MS SQL 2008 (link do narzędzia) – nowość.
Z MS Access do MS SQL 2008 (link do narzędzia) – może te migracje nie należały do trudnych, jednak widać, że można było coś jeszcze poprawić w tym temacie.
I na koniec narzędzie dla MS SQL 2005:
Z MySQL do MS SQL 2005 (link do narzędzia) – super, że Microsoft udostępnił takie narzędzie, bo jest to jednak najczęstsza droga migracji a nadal wiele firm korzysta z MS SQL 2005.
Waszą uwagę chciałbym więc dziś zwrócić na pomocne narzędzia, które rozwijane są w Microsoft od kilku lat i co ważniejsze, mają coraz szersze zastosowanie. Mowa o narzędziach migrujących inne bazy danych do Microsoft SQL 2008. A co z poprzednimi wersjami SQL? Jest zaledwie jedno narzędzie do MS SQL 2005, ale o tym poniżej w zestawieniu.
Jakie więc mamy możliwości (strona projektu)?
Z Oracle do MS SQL 2008 (link do narzędzia).
Z MySQL do MS SQL 2008 (link do narzędzia) - o tyle ważne narzędzie, że ręczna migracja zawsze wymagała masakrycznie wielu skryptów poprawiających dane niemal w „locie”.
Z Sybase do MS SQL 2008 (link do narzędzia) – nowość.
Z MS Access do MS SQL 2008 (link do narzędzia) – może te migracje nie należały do trudnych, jednak widać, że można było coś jeszcze poprawić w tym temacie.
I na koniec narzędzie dla MS SQL 2005:
Z MySQL do MS SQL 2005 (link do narzędzia) – super, że Microsoft udostępnił takie narzędzie, bo jest to jednak najczęstsza droga migracji a nadal wiele firm korzysta z MS SQL 2005.
środa, 14 kwietnia 2010
RoboCopy - czyli hiper kopiowanie!
RichCopy to darmowe narzędzie z Microsoft. Jego historia sięga roku 2001 a jednak nadal mało o nim słychać. Do czego służy? Jednym słowem do kopiowania, choć należy zaznaczyć, że mowa tu o prawdziwym kombajnie, który potrafi pracować w wielu wątkach, aby przyśpieszyć operacje kopiowania wielokrotnie szybciej niż przy normalnym kopiowaniu. Program pozwala na wstrzymywanie kopiowania i uruchamiania ponownie, gdy chcemy dalej kontynuować – pozwala to na sprawne obsłużenie takich nielubianych zdarzeń jak np. zerwane łącze internetowe.
Program posiada wiele opcji, które pozwalają w pełni zapanować nad sposobem kopiowania zasobów – najlepiej widać to na poniższym screenshot’cie:
Link do programu: http://download.microsoft.com/download/f/d/0/fd05def7-68a1-4f71-8546-25c359cc0842/HoffmanUtilitySpotlight2009_04.exe
Program posiada wiele opcji, które pozwalają w pełni zapanować nad sposobem kopiowania zasobów – najlepiej widać to na poniższym screenshot’cie:
Link do programu: http://download.microsoft.com/download/f/d/0/fd05def7-68a1-4f71-8546-25c359cc0842/HoffmanUtilitySpotlight2009_04.exe
Łamanie haseł
I oto nowa era łamania haseł wkroczyła do naszych domów. Mając kartę graficzną nVidii lub ATI możemy dużo szybciej odzyskiwać/rozszyfrowywać hasła SHA1, MD5 oraz MD4. Pojawiła się także wersja programu, która potrafi rozszyfrowywać hasła archiwów RAR w wersji 3.x.
Co w tym takiego rewelacyjnego? A to przyjrzyjmy się bliżej sile obliczeniowej aktualnych kart graficznych:
Dla HD4770+4850 (ATI) – blisko 2 miliardy haseł w ciągu 1 ms!!!
Dla nVidia GeForce GTX 260+GeForce GTX 260 – blisko 650 milionów haseł w ciągu 1 ms!
Wystarczająco dużo? Myślę że tak :)
Oto link do programu: http://www.golubev.com/hashgpu.htm
Co w tym takiego rewelacyjnego? A to przyjrzyjmy się bliżej sile obliczeniowej aktualnych kart graficznych:
Dla HD4770+4850 (ATI) – blisko 2 miliardy haseł w ciągu 1 ms!!!
Dla nVidia GeForce GTX 260+GeForce GTX 260 – blisko 650 milionów haseł w ciągu 1 ms!
Wystarczająco dużo? Myślę że tak :)
Oto link do programu: http://www.golubev.com/hashgpu.htm
niedziela, 11 kwietnia 2010
piątek, 9 kwietnia 2010
HAV więcej nie potrzebny
Każdy kto zetknął się z Windows 7 i XP mode wie doskonale, ze aby z niego skorzystać procesor musi wspierać technologię HAV (hardware-assisted virtualization). W przypadku niektórych komputerów stanowiło to pewną barierę nie do przeskoczenia. Szczęśliwie Microsoft wypuścił łatkę KB977206, która zdejmuje te ograniczenie.
Oto link do poprawki:
http://app.tech.pentontech.com/e/er.aspx?s=1481&lid=1822&elq=132f5d650c974cac88ff4cd159cacf0d
Oto link do poprawki:
http://app.tech.pentontech.com/e/er.aspx?s=1481&lid=1822&elq=132f5d650c974cac88ff4cd159cacf0d
niedziela, 28 marca 2010
Pierwsze problemy z Windows Live Mail
Od pewnego czasu walczyłem z programem Windows Live Mail. Ponieważ było to na komputerze domowym to jakoś nie śpieszyło mi sie z rozwiązaniem tematu, zwłaszcza, że rozwiązanie na pierwsze oko nie było takie ozcywiste. Zacznijmy więc od komunikatów jakie zgłaszał program:
Sprawdź poprawność uprawnień katalogu, w którym znajduje się mail-store (standardowo w: C:\Users\\AppData\Local\Microsoft\Windows Live Mail). U mnie było na innym dysku i znowu (bo już kiedyś podobne zdarzenie miałem) okazało się, że rozjechały się uprawnienia do tego katalogu, z którego korzystał użytkownik nie będący adminem.
Aby to dobrze przeprowadzić, przejąłem na właśność całe drzewo katalogu a następnie nadałem odpowiednie uprawnienia - zadziałało od ręki!
Nie można uruchomić programu Poczta usługi Windows Live. Zamykanie programu Poczta usługi Windows Live. Kalendarz zawiera uszkodzone dane, które wymuszają zamknięcie programu Poczta usługi Windows Live. (0x8E5E0408)Wersja Angielska:
Windows Live Mail could not be started. Closing Windows Live Mail. Your calendar contains corrupt data that is forcing Windows Live Mail to close. (0x80040154)Ten numer w nawiasie bardzo często się zmienia, więc nie można w tym przypadku mocno do niego się przywiązywać(!). Zacznijmy od rozwiązań, na jakie trafiłem, podczas przeszukiwania zasobów internetowych:
- Instalacja naprawcza usługi Windows Live (poprzez Dodaj/Usuń programy - jest tam opcja naprawiania programu).
- Wyłączenie synchronizacji kalendarzy z usługi Windows Live (jeśli korzysta się z integracjiz Windows Live).
- Usunięcie katalogu Calendar z drzewa tzw. mail-store'a.
- Uruchomić Windows Live Mail z uprawnieniami admina, potem normalnie, restart i powinno być ok (brzmi jak odprawianie czarów - ale ponoć komuś to zadziałało!).
Sprawdź poprawność uprawnień katalogu, w którym znajduje się mail-store (standardowo w: C:\Users\
Aby to dobrze przeprowadzić, przejąłem na właśność całe drzewo katalogu a następnie nadałem odpowiednie uprawnienia - zadziałało od ręki!
wtorek, 23 marca 2010
Kiedy pojawi się Cisco VPN 64-bit?
Nareszcie dobre wiećsi :)
Cisco wydało 64-bitową wersję VPN Client w wersji beta na razie. Wspiera 64-bitowe wersje Windows 7 i Vista. Niestety, co jest raczej zaskoczeniem, nie będzie na razie wspierał 64-bitowej wersji Windows XP(!). Produkt do pobrania ze stron Cisco (należy mieć zarejestrowane konto na cisco.com).
Cisco wydało 64-bitową wersję VPN Client w wersji beta na razie. Wspiera 64-bitowe wersje Windows 7 i Vista. Niestety, co jest raczej zaskoczeniem, nie będzie na razie wspierał 64-bitowej wersji Windows XP(!). Produkt do pobrania ze stron Cisco (należy mieć zarejestrowane konto na cisco.com).
niedziela, 14 marca 2010
God Mode w Windows 7
Kto zapoznał się choć troszkę z Windows 7 już wie, jak trudno niektóre opcje systemowe odnaleźć w nowej organizacji panelu sterowania. Jest na to jednak rozwiązanie, zwane God-Mode. Jest to miejsce, gdzie znajduje się większość ciekawych i pomocnych funkcji systemowych, których nawet trudno wymienić (wszystkich jest 284 sztuki!). Najłatwiej więc będzie jeśli każdy z Was spróbuje zrobić to samodzielnie i przejrzeć te opcje (na szczęście podzielone są na kategorie). Oto przepis:
Tworzymy folder o nazwie:
Nazwa_folderu.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}
Po zatwierdzeniu otrzymujemy folder z ikoną jak poniżej:
Oto fragment widoku God-Mode:
Tworzymy folder o nazwie:
Nazwa_folderu.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}
Po zatwierdzeniu otrzymujemy folder z ikoną jak poniżej:
Oto fragment widoku God-Mode:
środa, 10 marca 2010
Autostart i Autorun
System Windows jest jednym z najbardziej rozbudowanych i zaawansowanych technologicznie systemów operacyjnych. Otwiera wiele możliwości dla programistów, użytkowników jak i niestety dla złodziejów, hackerów czy choćby wirusów (których autorzy pochodzą ze wszelkich kręgów). Często więc spotykamy się z koniecznością ustalenia co system uruchamia przy swoim starcie. Informacja ta może pomóc nam w odnalezieniu szkodników czy choćby w optymalizacji komputera. Czy zastanawialiście ile takich miejsc jest w systemie? Oj, dużo. Czas więc wyliczyć je. Zrobię to w oparciu o Windows 7
- Klucz RUN w drzewie Machine: HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run
- Klucz RUN w drzewie User: HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Run lub HKCU\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows\Run
- Load Value (załadowywane przy logowaniu użytkownika): HKCU\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Windows
- Scheduled Tasks (charmonogram zadań) – czyli wszystko to co zostało skonfigurowane w charmonogramie zadań (znajdziemy w Narzędzia Administracyjne) – obecnie bardzo rozubodawane narzędzie!
- Win.ini – Tak! Nadal ten plik może być źródłem uruchamiania programów 16-bitowych (Klucz LOAD w sekcji [Windows])
- Klucz RunOnce oraz RunOnceEx – klucze, z których programy uruchamiane są teoretycznie tylko raz, ale wirusy wpisują się tam ustawicznie, tak aby wraz ze startem systemu „powrócić do łask”. Oto lista lokalizacji kluczy:
- HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
- HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx
- HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnce
- HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx
- Klucze RunServices oraz RunServicesOnce: tu należy ostrożnie postępować, bo wiele z serwisów mogą być systemowymi i do tego newralgicznymi. Mogą być przypisane do konkretnego użytkownika lub maszyny
- Klucz Winlogon: Wszystko to co się dzieje po zalogowaniu użytkownika. Najważniejszymi kluczami są: HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\Userinit oraz HKLM\Software\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon\Shell
- Polisy systemowe: Można tu ustawić aby w sekcji [Logon] >> [Run These Programs At User Logn] uruchamiane były stosowne programy (niezależnie od woli użytkownika!).
- Polisy systemowe poprzez rejestry: podobnie jak wyżej, tyle, że dostęp do tych ustawień mamy także przez rejestr: HKLM\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run oraz HKCU\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer\Run.
- Wartość BootExecute w rejestrze: W kluczu HKLM\System\CurrentControlSet\Control\Session Manager standardowo ustawiona jest komenda „autocheck autochk *”, która odpala sprawdzanie dysków twardych po niewłaściwie zamkniętym systemie operacyjnym. Oznacza to, że tu także może pojawić się niechciany program. Microsoft jednak przestrzega przed kasowaniem tego klucza!
- Shell service objects: Windows ładuje do systemu szereg bibliotek DLL, aby dodać stosowne funkcjonalności do windows’owego shell’a. Tu interpretacja wyników należy pozostawić tylko biegłym.
- Skrypty logowania: Sytuacja klasyczna dla środowisk z domeną, gdzie każdemu użytkownikowi możemy przypisać skrypt logowania. Zdarzały się już ataki wirusowe na skrypty logowania(!).
Subskrybuj:
Posty (Atom)


.gif)
