poniedziałek, 31 maja 2010

Windows Backup z błędem 0x80070057

Temat backupu zawsze budzi w nas pewien niepokój. Czasami jest tak silny, że sięgamy nawet po narzędzia do archiwizacji i od święta próbujemy wykonać kopii naszych danych. Windows 7 przygotował dla nas nowy, lepszy program do backupu. Okazuje się jednak, że już od wczesnych wersji beta problemów było nie mało – podobnie jest i teraz.

Błąd w programie jest dość dotkliwy i prowadzi do sytuacji, gdy odechciewa nam się korzystania z tego programu. Bo co zwykły użytkownik może zrobić z informację:
Błąd 0x80070057
Dla tych bardziej zaawansowanych użytkowników pozostaje przekopanie się przez setki (jeśli nie tysiące) artykułów traktujących o tym błędzie. Zdecydowana większość jest na granicy czarów i cudów.

Skąd ten błąd? Zacznijmy od tego, że wcześniej program mi działał poprawnie. Po jakimś czasie nie używania okazało się, że już się uruchomić nie da. Okazuje się, że problem tkwi w nieprawidłowym korzystaniu z programu do backupu. Problem pojawia się najczęściej wtedy, gdy ostatni backup przerwiemy lub się z jakiegoś powodu nie powiedzie.

Oto rozwiązanie problemu:
  • Uruchamiamy CMD.EXE jako administrator,
  • Zatrzymujemy usługę WINMGMT (net stop winmgmt)
  • Przechodzimy do katalogu, gdzie jest problem (cd /d %windir%\system32\wbem)
  • Zmieniamy nazwę katalogu (lepiej nie kasować!): Ren repository reporsitory.old
  • Restartujemy komputer (wraz z zatrzymaniem WINMGMT system położy przynajmniej jeszcze dwie usługi, więc łatwiej jest zrestartować komputer).
Trafiłem jednak na jeszcze jeden komentarz dotyczący Windows Backup – jego tytuł to „Do not use Windows Backup!” a kończy się hasłem „If you love your data, do not use Windows Backup!”. Lektura pouczająca ale opinię pozostawiam Wam: http://my-tech-talk.blogspot.com/2010/01/do-not-use-windows-backup.html

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz