środa, 20 marca 2013

Alcatel One Touch Evo7 – czyli jak dodać kartę SD cz. II

W poprzednim odcinku pisałem o tym jak poradzić sobie z uprządkowaniem sterowników USB, gdy nasz PC odmawia już rozpoznawania urządzeń. Dziś więc kontynuuję dalsze zmagania z konfiguracją karty SD w moim nowym urządzeniu. Zaczynamy.

Instrukcja jak ustalić domyślną lokalizację instalacji na kartę SD:
Procedura ta działa na systemie Android w wersji od 2.2. Aby dokonać tej zmiany nie musimy mieć uprawnień root’a do systemu. Do naszego zadania będzie potrzebny Google Android SDK (http://developer.android.com/sdk/index.html) oraz Java JDK (http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/index.html).Uruchamiamy SDK Manager.exe i upewniamy się, że mamy zainstalowany „Android SDK Platform-tools”:


Jeżeli nie jest zainstalowane, to zaznaczamy check-box’a i wybieramy, aktywny już wtedy, przycisk „Install packages…”.

Teraz czas na przygotowanie naszego tableta: włączamy tryb debugowania USB oraz możliwość instalowania oprogramowania z nieznanych źródeł. Następnie podłączamy urządzenie do komputera.

Odnajdujemy katalog z programem adb.exe (sdk\platform-tools) i uruchamiamy linię poleceń (cmd) przechodząc do znalezionej ścieżki. Teraz sprawdzamy, czy nasz tablet jest widoczny jako podłączone urządzenie, poprzez wydanie komendy:
adb devices 
W wyniku powinniśmy otrzymać listę podłączonych urządzeń (najczęściej jedno ;) tuż pod tekstem „List of devices attached). Jest to miejsce, które może sprawić trochę problemów, jeśli urządzenie nie jest widoczne, ale te tematy omawiałem już wcześniej.

Jeśli nasze urządzenie jest widoczne, to teraz możemy wydać stosowną komendę:
adb shell pm set-install-location 2 
Komenda ta ustawia domyślne miejsce instalacji programów na tzw. zewnętrzną pamięć (external storage), czyli kartę SD. Jeśli chcemy przywrócić ustawienia to wpisujemy:
adb shell pm set-install-location 0 
Od tego momentu możemy instalować programy na kartę SD. Niestety w praktyce nie działa to tak jak prosto – większość programów muszę przenosić na kartę SD w Ustawienia -> Aplikacje:Problem to już nie jest gdyby nie jeden drobny szczegół: Urządzenie uznało, że „external storage” to pamięć NAND Flash. Czyli na kartę SD ciągle nie przenosi!!! Moja karta SD nadal była bez użyteczna a pamięć NAND Flash zdecydowanie za mała.

C.D.N.

2 komentarze: