sobota, 30 marca 2013

Chrome nie sprawdza pisowni

Spotkałem się ostatnio z dość ciekawym problemem związanym z Google Chrome: przeglądarka nie potrafiła sprawdzać pisowni (np. pisząc bloga). Działo się to tylko na jednym komputerze a na pozostałych było ok. Przeszperałem więc zasoby internetowe ale w większości miejsc znalazłem tylko informacje, że ktoś ma problem ze sprawdzaniem pisowni i że „ma tego całego Googla w nosie!” Podjąłem się więc rozwiązania tematu swoimi ręcoma.

Zlokalizowałem najpierw plik słownika – poprzez wyszukanie plików z rozszerzeniem *.bdic. Pierwsza ciekawostka polegała na tym, że pliki te znalazłem na dwóch komputerach w dwóch różnych miejscach. Wszystkie jednak były ogólnie w lokalizacji:

C:\użytkownicy\nazwa_użytkownika\AppData\Local\Google\Chrome 

Plik słownika polskiego został nazwany: pl-PL-1-3.bdic. Na komputerze z problemem miał ok. 1MB. Na komputerze działającym ponad 3MB. Czyli już mamy pierwszy problem.

Postanowiłem więc przeinstalować program – to nic nie pomogło, bo te ustawienia zostaną do kolejnej instalacji przeglądarki. Reinstalacja więc nie rozwiązuje problemu. Trzeba było więc podjąć bardziej radykalne kroki.

Teoretycznie można byłoby przerzucić plik pomiędzy komputerami ale Chrome jest całkiem sprytny – wystarczyło skasować felerny plik słownika przy wyłączonej przeglądarce, uruchomić ją ponownie i problem znika! Chrome pobiera w tle nowy plik słownika i tym razem pobrał prawidłowo: ponad 3MB.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz