piątek, 22 marca 2013

Alcatel One Touch Evo7 – czyli jak dodać kartę SD cz. III

Czas na trzecią część moich zmagań z Androidem i kartą SD w pierwszym planie. Dziś obiecuję ostateczne rozwiązanie, wiec zapraszam do lektury.

Nowa misja przydzielona: sprawić aby moja karta SD była widoczna jako „external storage” i pracowała zgodnie z moimi założeniami.

Okazuje się, że jest to dość powszechny problem. Niemal już pa kilku minutach znalazłem rozwiązanie: modyfikacja pliku /system/etc/vold.fstab. Tyle, że do tego zadania muszę mieć już roota a w Internecie nie znalazłem gotowego rozwiązania jak zrootować ten model tabletu. Co więcej: znalazłem wiele postów, gdzie wprost pytano jak zrootować to urządzenie. Zadanie zapowiadało się więc mocno ciekawie.

Temat przećwiczyłem różnymi możliwymi rozwiązaniami. Zadziałało dopiero rozwiązanie zamieszczone na forum.android.com.pl przez użytkownika chmurek79. Jego instrukcja była dość uniwersalna i jak sam wskazuje działa głównie na tabletach. (http://forum.android.com.pl/f14/poradnik-sposa-b-na-roota-na-tablecie-i-smartfonie-237218/)

W moim przypadku od razu się nie udało, więc podaję teraz co należy zmodyfikować, aby procedura przedstawiona na forum zadziałała z tabletem Alcatel One Touch Evo7 (znany także jako One Touch T70 – ale chyba mylnie):

 • Aby procedura się powiodła musimy skorzystać z programu ZhuoDaShi w wersji wcześniejszej, czyli 2.2.17. 
 • Podczas rootowania program wyłączy nasz tablet i sam się nie zechce włączyć – musimy go ręcznie włączyć i cierpliwie czekać na zakończenie zadania. 
 • Proces rootowania na tym urządzeniu trwa dość długo – ok. 10 minut. Warto zachować cierpliwość. 
 • Na koniec program ZhuoDaShi zawiesił mi tablet bardzo nieprzyjemnie – widać było tylko czarny ekran oraz to, że ekran z pewnością jest włączony (widać było podświetlenie). Musiałem na siłę wyłączyć urządzenie, ale po restarcie było już wszystko ok.
Teraz mogłem już przystąpić do edycji pliku /system/etc/vold.fstab. To już nie było tak skomplikowane. Trzeba jedynie być bardzo uważnym, aby nie popełnić błędu – błąd może nasz kosztować problem z uruchomieniem systemu Android a wtedy to już mamy nieźle przerąbane.

Poniżej instrukcja co i jak trzeba zmienić:

 • Otwieramy plik vold.fstab i sprawdzamy czy zapisy się zgadzają. Oto przykładowy plik:
## Vold 2.0 Generic fstab
## - San Mehat (san@android.com)## ######################### Regular device mount#### Format: dev_mount ## label - Label for the volume## mount_point - Where the volume will be mounted## part - Partition # (1 based), or 'auto' for first usable partition.## - List of sysfs paths to source devices###################### ## Example of a standard sdcard mount for the emulator / Dream# Mounts the first usable partition of the specified device#dev_mount sdcard /mnt/sdcard auto /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1dev_mount flash /mnt/sdcard auto /devices/virtual/mtd/mtd9/mtdblock9dev_mount sdcard /mnt/external_sd auto /devices/platform/rk29_sdmmc.0/mmc_host/mmc0dev_mount udisk /mnt/usb_storage auto /devices/platform/usb20_host/usb## Example of a dual card setup# dev_mount left_sdcard /sdcard1 auto /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1# dev_mount right_sdcard /sdcard2 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/msm_sdcc.3/mmc_host/mmc1 ## Example of specifying a specific partition for mounts# dev_mount sdcard /sdcard 2 /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1

 • Nas interesują wyłącznie dwie linijki:


dev_mount flash /mnt/sdcard auto /devices/virtual/mtd/mtd9/mtdblock9dev_mount sdcard /mnt/external_sd auto /devices/platform/rk29_sdmmc.0/mmc_host/mmc0

 • jeżeli wyglądają dokładnie tak, to praca polega tylko na małej podmiance, aby otrzymać taki kod:
dev_mount flash /mnt/sdcard auto /devices/platform/rk29_sdmmc.0/mmc_host/mmc0dev_mount sdcard /mnt/external_sd auto /devices/virtual/mtd/mtd9/mtdblock9

 • Oryginalne linie więc zahashowałem i wstawiłem nowe i w ten sposób uzyskałem taka zawartość:
## Vold 2.0 Generic fstab## - San Mehat (san@android.com)## ######################### Regular device mount#### Format: dev_mount ## label - Label for the volume## mount_point - Where the volume will be mounted## part - Partition # (1 based), or 'auto' for first usable partition.## - List of sysfs paths to source devices###################### ## Example of a standard sdcard mount for the emulator / Dream# Mounts the first usable partition of the specified device#dev_mount sdcard /mnt/sdcard auto /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1#dev_mount flash /mnt/sdcard auto /devices/virtual/mtd/mtd9/mtdblock9#dev_mount sdcard /mnt/external_sd auto /devices/platform/rk29_sdmmc.0/mmc_host/mmc0 dev_mount flash /mnt/sdcard auto /devices/platform/rk29_sdmmc.0/mmc_host/mmc0dev_mount sdcard /mnt/external_sd auto /devices/virtual/mtd/mtd9/mtdblock9 dev_mount udisk /mnt/usb_storage auto /devices/platform/usb20_host/usb## Example of a dual card setup# dev_mount left_sdcard /sdcard1 auto /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1# dev_mount right_sdcard /sdcard2 auto /devices/platform/goldfish_mmc.1 /devices/platform/msm_sdcc.3/mmc_host/mmc1 ## Example of specifying a specific partition for mounts# dev_mount sdcard /sdcard 2 /devices/platform/goldfish_mmc.0 /devices/platform/msm_sdcc.2/mmc_host/mmc1
Tak przygotowany plik zapisujemy i restartujemy urządzenie. Dzięki takiej podmianie nasza Pamięć NAND Flash wskakuje na trzecią pozycję a SD na drugą. Dzięki temu „wypychane” programy na kartę SD faktycznie trafiają na kartę SD.

I to był ten moment gdy mogłem powiedzieć, że mój table jest gotowy do pracy. Zainstalowałem Woblink, Nexto Reader oraz Audioteka. Przeniosłem je na kartę SD a następnie zsynchronizowałem. Po synchronizacji miałem już połowę swojej karty zajęte (ponad 7GB). Jak widać bez tych wszystkich operacji nie udałoby mi się to a tablet byłby tylko namiastką czytnika. W tym miejscu nie wspominam już nawet o innych programach typu gry dla dzieci, lub inne programy typu pogoda, kalkulator, nauka języków obcych itd.


Podsumowując. Urządzenia z Android są dość ciekawe. Posiadają wiele wspaniałych programów do pobrania i używania, dużo możliwości w tym możliwość rozbudowy pamięci (czego nie ma właściwie iOS). Aby jednak skorzystać z tych wszystkich dogodności, jak pokazuje przykład moich zmagań, wymaga czasami nieprzeciętnej wiedzy i determinacji. Zasmuca przede wszystkim fakt, że funkcje, których potrzebowałem należały raczej do standardowych – mało wyszukanych. A by je uruchomić trzeba raczej już technicznej ręki. Przestaję się więc dziwić, że Ci, którzy wcześniej mieli do czynienia z iOS’em tak strasznie złorzeczą Android’owi. Często wracają do iOS’a aby nie musieć martwić się tymi wszystkimi technicznymi niuansami.

Android jednak znalazł już swoich zwolenników – podobnie jak systemy Linux (w konfrontacji z systemami Microsoft). To co można zaliczyć do atutów tego systemu to elastyczność i otwartość, dzięki której można bardzo dużo. Rośnie liczba programistów, którzy poprzez modyfikacje systemu wyciskają ze swoich urządzeń siódme poty. W przypadku urządzeń Apple jest to możliwe tylko po tzw. JailBreak’u (czyli już nie na iOS).

Zastanawiam się dalszymi kierunkami rozwoju Android’a. Czy nie można by od razu wypuszczać urządzeń zrootowanych?...

3 komentarze:

 1. witam mógłby Pan przesłać na adres mejlowy (didulek@o2.pl) gotowy i działający plik vold.fstab ??? bo jak przerobiłem plik to system się mi nie załadował i musiałem oddać go do serwisu

  OdpowiedzUsuń
 2. witam mógłby Pan przesłać na adres mejlowy (didulek@o2.pl) gotowy i działający plik vold.fstab ??? bo jak przerobiłem plik to system się mi nie załadował i musiałem oddać go do serwisu

  OdpowiedzUsuń
 3. Witam - mam chyba ten sam problem, bo jak kazałem mojenu EVO7 przenieść aplikację na kartę SD to nadal pokazuje 0 Bytes na SD.
  Z drugiej strony jakieś zdjęcie przesłane Bluetooth-em i inne zrobione tabletem 0,3 Mpix :-) to na external_sd je widać
  Czyli kartę widać tylko tablet korzystać sam z niej nie chce - czy to taka sytuacja?
  Jeśli tak to rootowac czy oddać do serwisu?

  OdpowiedzUsuń