czwartek, 14 marca 2013

Problemy z jasnością ekranu w laptopie

Tak, tak – spotkałem się z tym po raz pierwszy. Nagle znika możliwość regulacji jasności ekranu. Ani poprzez panel sterowania ani poprzez klawisze funkcyjne a w Centrum Mobilności takiej opcji po prostu nie ma!

Było to dość trudne zaskoczenie dla mnie, bo komputer użytkuję od jakiegoś miesiąca – do tej pory działało to bez zarzutu. Wiele rzeczy nie instalowałem na komputerze, więc tym bardziej nie mogłem pojąc co się stało. Dziś już wiem, że to mógł być kolejny chochlik automatycznych aktualizacji Windows, które podmieniły mi sterownik ekranu/monitora.

Za tę funkcjonalność odpowiada sterownik monitora. Ja miałem zainstalowany „PnP Monitor (Standard)” a powinien być „Rodzajowy monitor PnP”. Bardzo podobne nazwy ale zupełnie różne funkcjonalności. Sterownik trzeba wybrać ręcznie w kreatorze aktualizacji sterowników lub skorzystać z przycisku „Przywróć Sterownik” (jeśli jest aktywny). Oczywiście jest potrzebny jeszcze restart komputera i wszystko wraca do normy.

Przy tej okazji warto jeszcze wspomnieć o jednej opcji, która może zamieszać nieco w konfiguracji naszego laptopa. Mowa o opcji, która z reguły jest dostosowywana przez producenta laptopa.

Zmiana tej opcji na „Klawisz multimedialny” sprawia, że standardowe przyciski funkcyjne, takie jak ściszanie/zgłaśnianie, jasność ekranu i klawiatury czy włączanie/wyłączanie Wi-Fi, przestaje po prostu działać.

4 komentarze: